Era butelek plastikowych zastąpiła czasy opakowań szklanych. Butelki plastikowe zdominowały współczesny przemysł spożywczy. Odkąd się pojawiły, trudno sobie wyobrazić zakup pewnych produktów w innych opakowaniach niż plastikowe. Do produktów, które najczęściej znajdują się w butelkach, należą m.in. woda mineralna, różnego rodzaju soki owocowe i warzywne, mleko i jego przetwory, napoje gazowane i niegazowane i inne artykuły spożywcze w postaci płynnej.

Popularność butelek plastikowych

Butelki plastikowe zbudowane są z tworzyw sztucznych o nazwie polimery. Każdy producent butelek wytwarza je na szeroką skalę i w bardzo dużej ilości. Wyprodukowanie butelek plastikowych jest stosunkowo tanim procesem. To najpopularniejsze opakowanie spotykane w branży spożywczej, kosmetycznej i medycznej. Nie tylko woda mineralna i napoje, ale również szampony, odżywki, płyny do kąpieli i higieny, środki czystości i lekarstwa często posiadają opakowanie w postaci butelki plastikowej. Wraz z popularnością plastiku idzie w parze dyskusja na temat ekologicznych konsekwencji biodegradowalności opakowań plastikowych. Wiadomo, że plastik nie rozkłada się szybko w stanie naturalnym, to długi proces, który może trwać kilkaset, a nawet tysiąc lat. To wyjątkowo niekorzystne zjawisko w przyrodzie, stąd konieczność segregowania odpadów, w tym oddzielania od reszty śmieci opakowań z plastiku. Dzięki temu można zachować większą kontrolę nad utylizacją opakowań z tworzywa sztucznego.

Zalety opakowań plastikowych

Masowe korzystanie z butelek plastikowych związane jest z ich praktycznymi właściwościami. Opakowania sztuczne są odporne na wilgoć, wodoodporne, nie działają na nie szkodliwe czynniki zewnętrzne i substancje chemiczne – zasady, kwasy i oleje. Płyn zamknięty w butelce plastikowej jest doskonale zabezpieczony, co ma duże znaczenie szczególnie w branży spożywczej. Produkty zachowują świeżość, nie psują się i posiadają dłuższy termin do spożycia.

Kolejną zaletą opakowań wyprodukowanych z polimeru jest ich niska cena. Producent butelek plastikowych zużywa mniej energii i materiału, co pozwala mu na wyprodukowanie dużej ilości takich opakowań w krótkim czasie. Pod względem ekonomicznym, opakowanie z tworzywa sztucznego nie jest drogie, a równocześnie jest ono praktyczne i funkcjonalne.

Opakowania plastikowe są bardzo lekkie w stosunku do np. opakowań szklanych. Poza tym są bardzo elastyczne i plastyczne. Nie ma zagrożenia, że butelka plastikowa z wodą mineralną stłucze się podczas upuszczenia na twarde podłoże. Lekkość butelek to również łatwiejszy załadunek i transport. Pojazd przewożący produkty w butelkach plastikowych zużywa mniej paliwa, niż wtedy, gdy przewozi cięższy ładunek zawierający towar w butelkach szklanych. To wszystko wpływa na niższe koszty transportu, a co za tym idzie niższą cenę produktu w butelce z tworzywa sztucznego.