Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Przechadzając się po ulicach naszych miast,  można dostrzec panele na wielu dachach. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest instalacja fotowoltaiczna i dlaczego tak wiele osób się na nią decyduje.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

W Polsce głównym źródłem energii są elektrownie węglowe. Jednak z uwagi na coraz mniejsze zasoby węgla, nieustannie trzeba się liczyć z podwyżkami prądu. Dlatego Odnawialne Źródła Energii, takie jak np. instalacje fotowoltaiczne, cieszą się coraz większą popularnością.

Panele fotowoltaiczne zmieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Dzięki temu można całkowicie uniezależnić się od elektrowni węglowej i znacznie zaoszczędzić na prądzie.

Fotowoltaika
Fotowoltaika

Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne?

Sama instalacja fotowoltaicza składa się z kilu elementów. Najważniejszy z nich i najbardziej oczywisty to panele fotowoltaiczne. Składają się one z ogniw, w które przechwytują promienie słoneczne. Kolejnym elementem jest licznik dwukierunkowy, który odpowiada za mierzenie przepływu prądu, a także rozliczenie ilości energii, która została wyprodukowana.

Bardzo ważnym, a wręcz kluczowym elementem każdej instalacji jest falownik. Ma on za zadanie przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Wiele ciekawych informacji na temat instalacji można znaleźć na stronie:  https://energo-therm.pl/.

Działanie fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne działają w bardzo prosty sposób. Światło słoneczne pada na ogniwa, na których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, w wyniku którego światło słoneczne zostaje przekształcone w prąd stały. To jak sprawnie przebiegnie to zjawisko zależy przede wszystkim od tego jaką strukturę mają ogniwa i jakie warunki atmosferyczne aktualnie panują. Następnie prąd stały za pomocą falownika zmieniany jest w prąd zmienny, który płynie do gniazdek i zasila poszczególne urządzenia.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne wiążą się z wieloma niezaprzeczalnymi zasadami. Przede wszystkim ich posiadacze mogą płacić o wiele mniejsze rachunki za prąd. Właściwie znaczenie ma tylko początkowy wkład własny, później rachunki są bliskie zeru.

Kolejną zaletą jest bezobsługowość. Nie trzeba wykonywać żadnych prac, panele działają samodzielnie. Charakteryzują się one także bardzo długą żywotnością. Fotowoltaika to także rewelacyjny sposób na ochronę środowiska. Promieniowanie słoneczne nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Jest to w pełni odnawialne źródło energii.

Osoby zainteresowane instalacjami fotowoltaicznymi, mogą także zdecydować się na możliwości finansowania. Dostępne jest wiele programów wsparcia, dzięki którym początkowy wkład może być o wiele niższy.

Moduły fotowoltaiczne są odporne na uszkodzenia i szkodliwe warunki atmosferyczne. Pracują one cały czas z wyłączeniem nocy lub dni, w których panują wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne. Wbrew popularnej opinii w Polsce panuje idealne nasłonecznienie i inwestycja w fotowoltaikę jest jak najbardziej opłacalna.