Pierwszy etap w drodze po marzenia

 

Niejeden z nas marzy o swoim domku na działce, w którym mógłby spędzać czas wolny, grillować i odpoczywać z rodziną i znajomymi. Wiele osób nie realizuje jednak tych marzeń. Powodów jest wiele, niemniej jednak bardzo rzadko są to koszty, jakie się z tym wiążą. W większości przypadków jest to obawa, że realizacja tego zadania jest zbyt czasochłonna i wymaga zbyt dużej wiedzy. Prawda jest jednak inna, bo choć budowa wymaga trochę wiedzy i czasu, to każdy jest sobie w stanie z nią poradzić i zrealizować własne marzenia. Ważne jest jedynie, aby pamiętać o kilku istotnych elementach, o których porozmawiamy w tym artykule.

Dokumenty, które pozwolą nam zacząć pracę

Na początek zagadnienia prawne, które są podstawą przy budowie jakiegokolwiek budynku. Pierwszym istotnym dokumentem, o którym musimy pamiętać, jest zezwolenie na budowę. Dokument ten upoważnia właściciela danej działki do budowy budynku na tym terenie. Jest on wydawany przez odpowiedni wydział Architektury i Zagospodarowania Przestrzennego  w Starostwie Powiatowym. Aby go uzyskać, konieczne jest między innymi dostarczenie projektów budynku oraz innych niezbędnych dokumentów. Nie każdy budynek jednak wymaga pozwolenia na budowę. Polskie prawo daje możliwość właścicielom nieruchomości wzniesienia budynków,  których powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m2. Jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę osób, które chcą postawić domek letniskowy na swojej działce, jednakże wolą nie tracić czasu i pieniędzy na niezbędne dokumenty. W większości przypadków  taka wielkość budynku i tak spełni ich oczekiwania. Niemniej jednak budowa domu o powierzchni do 35 m2 wymaga stworzenia projektu budowlanego, na podstawie którego będzie wykonywana inwestycja. Kopię tego dokumentu należy również dołączyć do zgłoszenia budowy, które jest dostarczone do starosty powiatowego czy urzędu miasta. Należy to zrobić w terminie 30 dni przed rozpoczęciem prac, ponieważ w tym czasie organ decyzyjny może wnieść sprzeciw do projektu.Gdy coś takiego nie nastąpi, po okresie 30 dni, możemy przystąpić do prac.  Podana wielkość, choć wydaje się mała, pozwala na stworzenie całkiem niezłego projektu, gdzie można miło spędzić czas i wypocząć. Ponadto bardzo popularne staje się tworzenie domków z poddaszem, które dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność i możliwości, jakie daje użytkownikom. Taki dom nie narzuca również użytkowania go wyłącznie w sezonie letnim, ponieważ żadne prawo nie zabrania wykorzystania domu do 35 m2, poza tym okresem.

Projekt – podstawa w budowie

Skoro poruszyliśmy już kwestie związane ze zgodą na budowę, pora porozmawiać o projektach, na podstawie których tworzymy swój raj. Do wyboru mamy trzy opcje. Pierwszą z nich jest tworzenie projektu samemu. Niestety wymaga to mimo wszystko czasu i określonej wiedzy, której zwykła osoba nie posiada. W takim przypadku nasz projekt zostanie potraktowany przez urząd jako poglądowy i nie można na jego podstawie wybudować żadnego budynku. W projekcie bowiem musi zostać zawarte wykonanie poszczególnych etapów budowy oraz ilość i rodzaj zastosowanych materiałów. Ponadto sam projekt musi być zgodny ze wszelkimi normami prawnymi, które cechują go jako dokument prawny. Dlatego też uwzględniając własną inwencję i pomysły, możemy zaprojektować domek, a następnie skontaktować się z architektem, który nasze dzieło zaimplementuje zgodnie z prawem budowlanym na papier w taki sposób, aby był uznawany za dokument wykonany w prawie budowlanym. Nie zapominajmy również, że przy konsultacji każdego projektu możemy wprowadzać własne poprawki, które architekt skoryguje w taki sposób, aby były bezpieczne i zgodne z prawem, a następnie naniesie na plan. Pozwala to stworzyć nasz azyl stu procentach taki jaki sobie wymarzyliśmy. Drugą opcją, jaką mamy do wyboru, jest zakup gotowego projektu. Architekci mają przygotowanych wiele gotowych projektów, które spełniają różne wymagania i bez wątpienia każdy znajdzie tam coś dla siebie. Niemniej jednak są to projekty gotowe, które nie podlegają zmianom i nie zawsze muszą spełniać 100% naszych oczekiwań.Ostatnia opcja to rozwiązanie dla bardziej kreatywnych i chcących się wyróżniać. Jest to bowiem projekt, który będzie czymś nowym i nietuzinkowym. Możemy stworzyć nowoczesną i bardzo funkcjonalną konstrukcję która sprawi, że będziemy się wyróżniać na tle innych bezpiecznych projektów. Jeśli chodzi o samą cenę gotowych rozwiązań musimy się liczyć z tym że wszystko zależy od architekta i renomy jego firmy, jednak większość oscyluje w granicach 2 tys. złotych. Oczywiście należy się liczyć z tym, że projekt tworzony na zamówienie będzie droższy i jest to koszt dochodzący nawet do 6 tys. złotych. Są to jednak kwoty, które musimy zapłacić, ponieważ bez projektu nie będziemy mogli wybudować domku.

Dbajmy o szczegóły

Bardzo ważne jest jednak, aby wybierając projekty gotowe, czy zwracając się do architekta, upewnić się, że są to osoby z niezbędnymi certyfikatami i uprawnieniami. Tylko takie mogą wystawić dokumenty, które później posłużą do budowy i z których powstanie budynek spełniający wszelkie normy budowlane. Ponadto certyfikowany projekt bez komplikacji przejdzie przez niezbędne urzędy i bardzo szybko otrzymamy zgodę na budowę. Po drugie nie wybierajmy pierwszego lepszego projektu. Lepiej przeanalizować różne rozwiązania i firmy, ponieważ to pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie w dobrej cenie.

Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów i wybraniu planu naszego domku przychodzi pora na jego budowę. Jest to dość wymagający proces, na który składa się szereg działań i prac, które należy wykonać. Możemy to robić we własnym zakresie lub wynająć ekipę budowlaną, która zrobi to za nas, niemniej jednak będzie to generować większe koszty. Przejdźmy więc przez etapy budowy, które należy wykonać i przy których trzeba szczególnie uważać.

Budowa krok po kroku

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem jest przygotowanie podłoża, na którym będzie osadzony domek. Jest on o tyle istotny, ponieważ w przypadku niedociągnięć i błędów może dochodzić do zapadania budynku czy jego deformacji. Dlatego też wszystko, co wykonujemy podczas przygotowania fundamentu, musi być robione w pełni starannie i przy zachowaniu środków ostrożności i zabezpieczeń. Pozwoli to przygotować solidną podstawę, na której pewnie osadzimy całą konstrukcję. Podczas tego procesu należy korzystać wyłącznie z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji oraz zachowują swoje właściwości przez lata. Daje nam to pewność, że wszystko będzie wyglądać i służyć dobrze przez lata.

Następnym etapem jest wzniesienie ścian i podłogi. Proces ten może się różnić w zależności od wykorzystanych materiałów i stosowanych technik budowy. Wykorzystuje się konstrukcję drewnianą, która jest oparta na solidnej i grubej podłodze. Bardzo często również główne filary są wmontowane fundamenty za pomocą kotw, zalanych betonem. Gwarantuję to stabilność konstrukcji i umożliwia przymocowanie ścian właściwych. Podczas tego procesu należy pilnować wszelkich wymiarów i kątów prostych, ponieważ później są one nie do naprawienia. Przy montażu ścian tworzy się również wszelkie wycięcia pod drzwi i okna, a w przypadku domków drewnianych skręca się futryny i okiennice, aby wpasować je w całą konstrukcję.

Po przygotowaniu ścian pora przystąpić do montażu dachu. Pierwszym etapem tego zadania jest zamontowanie trójkątnych zwieńczenie ścian szczytowych oraz połączenie ich z krokwiami. Następnie na przygotowaną konstrukcję układa deski, które należy zabezpieczyć przed deszczem. Można to zrobić z blachą, jednak najczęściej stosuje się papę lub gont. Są to bowiem rozwiązania bardzo szybkie w montażu, a ponadto zapewniają bardzo dobrą ochronę i trwałość przez lata.

Po wykonaniu dachu, a co za tym idzie ukończeniu konstrukcji domu, konieczne jest zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi. Ponieważ domki letniskowe w 90% przypadków, są wykonane z drewna, należy odpowiednio zabezpieczyć je impregnatem. Pozwoli to uchronić je kornikami, wilgocią oraz wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Ponadto impregnat nadaje domu odpowiedniego koloru. Pamiętajmy jednak, że podczas tego procesu należy wybierać wyłącznie preparaty najwyższej jakości, które zapewniają ochronę przez lata. Po zewnętrznej konserwacji przychodzi pora na wyposażenie domku we wszystkie potrzebne nam elementy. Gdy tego dokonamy nasz wymarzony domek, jest gotowy do użytku.

Ile kosztują marzenia i relaks ?

Pora porozmawiać o czymś mniej przyjemnym, mianowicie o kosztach. Jak doskonale wiemy budowa domku letniskowego to nie tylko poświęcony czas, ale również koszty związane z materiałami i zatrudnieniem niezbędnych fachowców. W zależności od użytych elementów skomplikowania samego projektu cena może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Najtańsze konstrukcje, które i nie wymagają dużego nakładu czasu i materiałów kosztują około 1000 za mkw. Musimy brać również pod uwagę fakt, że jeśli sami będziemy kupować materiały i wykonywać z nich konstrukcje możemy obniżyć niektóre koszty. Bardzo popularne staje się również rozwiązanie zakupu gotowego budynku, który jest dostarczany na miejsce w częściach, a następnie składany przez wynajętą ekipę. Ceny takiego budynku wahają się w okolicach 30-40 tys. Plusem tego rozwiązania jest natomiast fakt, że w tej cenie mamy gotową konstrukcję wraz z oknami i drzwiami. Jedyne co musimy zrobić to wyposażyć go w niezbędne elementy i możemy w nim zamieszkać. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i niewymagające od nas poświęcenia czasu na zakup produktów i jego wykonania.

Całkowite koszty zależą w dużej mierze od wymiarów i zastosowanych materiałów. Jeśli kupujemy wszystko sami, warto poszukać dokładnie, ponieważ pozwala to znaleźć lepszą ofertę, a co za tym idzie oszczędzić na niektórych elementach. Pamiętajmy jednak żeby niczego nie robić pobieżnie, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje podczas użytkowania.

Fundamenty – opoka każdego domku letniskowego – etap drugi 

Choć wiele osób uważa, że domki letniskowe są dość małe i można je wykonywać bez specjalnego przykładania się do szczegółów, to jest to duży błąd, a zasada, którą powinniśmy się kierować to jaki fundament taki dom. Od odpowiedniego podłoża zależy bowiem, czy budynek, który postawimy, będzie trwale i stabilnie osadzony na gruncie. Ponadto element ten, musi być odpowiednio dostosowany, do samej konstrukcji budynku oraz warunków, jakie oferuje dany grunt. Tylko tak będzie można zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji oraz zagwarantować jej odpowiednią stabilność.

Fundamenty - domek letniskowy
Fundamenty – domek letniskowy

Położenie i głębokość fundamentu

Na tym etapie nie ma możliwości oszczędzania  na materiałach i wykonaniu, ponieważ przy źle zrobionej podstawie musimy się liczyć z tym, że późniejsze koszty będą dużo większe. Bardzo istotnym parametrem w budowie fundamentu jest również jego głębokość, ponieważ należy ją dostosować do warunków panujących na terenie, na którym powstanie domek oraz wielkości samej konstrukcji. Zbyt płytko wykonany fundament może powodować tak zwane rozchodzenie się budynku. Powstaje to na skutek przemarzania gruntu, podczas którego zamarznięta ziemia, wypycha fundament ku górze. Może to powodować pękanie ścian, przemieszczanie się konstrukcji oraz inne uszkodzenia z tym związane. Aby mieć pewność, że fundament jest zrobiony prawidłowo, powinien być zalany około 120 cm w głąb lądu, a dodatkowo wyposażony we wzmocnienia pod ścianami, co w pełni ochroni budynek przed działaniami natury. Na samej szerokości fundamentu można bezpiecznie oszczędzać, ponieważ nie jest ona tak istotna, jak jego głębokość. Dlatego też dostosowujemy ją zawsze do głębokości przemarzania gruntu, która jest zależna od oraz strefy, w jakiej się znajduje. W najzimniejszej okolicy w Polsce jest to 1,4 m.


Bezpieczne wykonanie

Gdy określimy już, jak głęboki fundament powinniśmy wylać, czas zabrać się za jego wykonanie. Musimy pamiętać, że odpowiednio dobrany rodzaj betonu gwarantuje właściwości, które są niezbędne, przy wykonaniu domku letniskowego. Najlepszym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu wybitnych specjalistów i który jest polecany pod tego typu konstrukcje, jest beton B20. Jest to bardzo trwały materiał, który doskonale poradzi sobie z warunkami, które będą na niego oddziaływały. Dodatkowo pod zbrojenie powinniśmy zastosować kostkę brukową, położoną na folię. Dzięki temu beton nie będzie uciekał w grunt, a co za tym idzie, nie tylko zachowa lepszą stabilność, ale również zaoszczędzimy na jego ilości. Następnie, na fundamencie układamy bloczki fundamentowe, które wyniosą nieco podłogę ponad poziom gruntu, dzięki czemu zapobiegniemy, dostawaniu się wilgoci. Jeśli konstrukcja jest niewielka, możemy zastosować szkielet wykonany z drewna z wylanymi stopami na rogach i pośrodku. Niemniej jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko na bardzo równym i stabilnym terenie. Tradycyjny fundament natomiast bezpieczniej zastosować zwłaszcza tam, gdzie jest dość nierówny teren, a pogoda jest kapryśna.

Rozwiązanie na mokre tereny

Rozwiązaniem, które umożliwia budowę domku letniskowego w terenach szczególnie podmokłych, to budowa na palach. Pozwalają one zlokalizować budynek w pobliżu jeziora czy innego akwenu, który jest bardzo atrakcyjny, jeśli chodzi o spędzanie czasu. Niemniej jednak ilość wilgoci, która tam się znajduje, uniemożliwia wykorzystanie tradycyjnego fundamentu i rozwiązań z nim związanych. Zarówno ze względu na koszty finansowe, jak i konieczność inwestowania pracy fizycznej jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie, które bardzo szybko i ekonomicznie pozwoli wznieść dom. Są to zazwyczaj konstrukcje bardzo lekkie wykonane z lekkiego drewna w konstrukcji szkieletowej. Dzięki temu dom jest zabezpieczony przed wilgocią, a do tego wygląda bardzo estetycznie. Wykonanie również nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ ta konstrukcja opiera się osadzonych palach, które mają betonowe podstawy. Na tak wykonanej konstrukcji montuje się całą konstrukcję szkieletową.

Ważne jest, aby pale były z dobrego drzewa ponieważ, na nim opiera się konstrukcja i to ona przyjmuje naprężenia i przenosi ją na grunt.

 

Ściany i dach – trzeci etap

Po wykonaniu odpowiedniego podłoża pora, abyśmy zabrali się za ściany i dach. To one tworzą bowiem całą konstrukcję i decydują o tym, jak wygląda bryła domu. Do wykonania konstrukcji najczęściej wykorzystuje się drewno, które jest nie tylko łatwe w obróbce, ale również bardzo estetyczne. Plusem tego rozwiązania jest również stosunkowo tania i szybka w realizacji konstrukcja. Jeśli chodzi o samo drewno najczęściej, jest to świerk lub sosna, które są bardzo dobrze dostępne, a ich cena jest relatywnie niska.

Konstrukcja ścian to podstawa

Takie ściany wykonujemy poprzez wykonanie zewnętrznego szkieletu z grubych belek, które są połączone u góry i stanowią podstawę dachu. Następnie cała konstrukcja jest wypełniona dookoła deskami elewacyjnymi. Następnie wewnątrz ścian stosujemy folię wiatroizolacyjną, która zapewnia utrzymanie ciepła oraz chroni dom przed działaniem warunków zewnętrznych. Powinna być dość gruba i wytrzymała, aby nie przepuszczała wiatru i nie pozwalała wnikać wilgoci do środka. Następnie stosuje się wełnę mineralną , o grubości około 10 i 15 cm, która ociepla całą konstrukcję. Tutaj ważne jest, aby wybrać wełnę bardzo dobrej jakości, która zapewnia ciepło i służy przez lata. Nie można w tej kwestii oszczędzać, ponieważ to ona sprawia, że domek letniskowy może być całoroczny i bez problemu będziemy mogli spędzić w nim noc. Następnie montujemy kolejną warstwę folii, którą Przykrywamy deską wewnętrzną. To ona odpowiada za wygląd domku od wewnątrz, przez to musi być odpowiednio wyszlifowana, co zagwarantuje jej estetykę i praktyczność. Na tym etapie należy również zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ocieplenie fundamentów i podłogi, które jest szalenie istotne, jeśli chodzi o zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Na tym etapie również musimy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość i dostosować ją do naszych możliwości oraz warunków atmosferycznych, jakie panują w miejscu, w którym powstał nasz domek. Po wykonaniu ścian przechodzimy do budowy dachu, która jest również bardzo ważna i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i materiałów.


 

Dach – co nas chroni i zapewnia ciepło

Po wykonaniu ścian przychodzi pora na stworzenie dachu. Zasadniczo konstrukcja ta nie różni się praktycznie niczym jeśli chodzi o standardowe zadaszenie domów, w których mieszkamy na co dzień. Głównym zadaniem tej konstrukcji jest utrzymanie ciężaru pokrycia dachowego oraz przezwyciężenie wszelkich niesprzyjających warunków klimatycznych. Ponadto jest on dość intensywnie narażony wszelkiego rodzaju wichury i nawałnice, które często mają miejsce nad jeziorami czy w górach. Z tego też powodu dachy na domkach letniskowych w atrakcyjnie położonych lokacjach muszą być solidne i wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz z najwyższą starannością. Dzięki temu bez problemu poradzę sobie z wszelkimi niesprzyjającymi warunkami. Głównym elementem, który należy tutaj brać pod uwagę, jest odpowiednio dobrany kąt nachylenia oraz kształt samego dachu. Nie powinien on być zbyt spiczasty, ponieważ stawia dużo większy opór i jest bardziej podatny na wiatr. Niemniej jednak musi mieć określone spadki, aby opady śniegu w żaden sposób na nim nie zalegały, ponieważ może doprowadzić to do zawalenia konstrukcji.
Następnym ważnym elementem jest odpowiednia izolacja. O ile w domkach letniskowych używanych zimno nie jest problemem, o tyle upał i zbytnie nagrzewanie potrafi uprzykrzyć życie. Aby zabezpieczyć budynek przed tego typu sytuacjami, powinniśmy wykonać izolację z wełny mineralnej. Minimalna warstwa powinna mieć około 10 cm, dzięki czemu zabezpieczymy pomieszczenie przed nagrzewaniem od promieni słonecznych. Następnie od strony wnętrza powinniśmy zastosować folię paroizolacyjną, aby żadna wilgoć nie dostawała się do wełny, a co za tym idzie, nie powodowała pojawienia się grzybów i spadku jej właściwości ocieplających. Jeśli natomiast decydujemy się na budowę domku letniskowego, który będzie posiadał ogrzewanie i komin, powinniśmy zadbać o odpowiedni przewód kominowy i zabezpieczenie jego wylotu. W miejscu, gdzie styka się on z dachem i wychodzi na zewnątrz, konieczne jest zamontowanie kołnierzy uszczelniających, które zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza domu. W przypadku stromych dachów powinniśmy również zadbać o tak zwany Kozubek, który umożliwia swobodny spadek wody. Po wykonaniu całej konstrukcji bardzo istotne jest, abyśmy wybrali najwyższej jakości blachę lub papę, która będzie służyła nam przez lata,  a ponadto jest łatwa w montażu. Dzięki temu nawet bez zbyt dużych umiejętności budowlanych będziemy w stanie wykonać pokrycie dachowe, które będzie profesjonalne i zabezpieczenie konstrukcje przed warunkami atmosferycznymi.

 

Impregnacja domków letniskowych – czwarty etap

 

Domki letniskowe to budynki bardzo mocno narażone na warunki atmosferyczne. W zależności od tego, gdzie się znajdują, mogą bardzo często spotykać się z opadami deszczu, śniegu czy często przemarzać. Woda przenika w głąb elementów drewnianych, co powoduje ich niszczenie i rozwój grzybów. Bardzo często również problematyczne jest częste zamarzanie wody wewnątrz konstrukcji, co powoduje rozszerzanie się i pękanie drewna. Bardzo istotne jest, czy odpowiednio zabezpieczać konstrukcję przed tego typu sytuacjami i uniemożliwić rozwój pleśń i szkodników w drewnie. Niemniej jednak sama impregnacja to dość istotny proces i należy pamiętać o kilku ważnych elementach, by była ona skuteczna i zabezpieczyła drewno na lata.

Impregnacja domku letniskowego
Impregnacja domku letniskowego

Odpowiedni impregnat to podstawa

Na początku powinniśmy zastanowić się jaki preparat wybrać. Bardzo duży rynek tego typu substancji pozwala na dobieranie preparatów pod konkretne wymogi, a co za tym idzie, lepiej przygotujemy domek na warunki pogodowe, w których się znajduje. Przykładowo, jeśli w głównej mierze jest on narażony na wilgoć i opady deszczu powinniśmy wybrać rozwiązanie, które jest wodochronne. Nie wnikam w drewno i zabezpiecza wszelkie szczeliny przed wnikaniem wody, a co za tym idzie, chroni przed zniszczeniem drewna i innymi tego typu uszkodzeniami. Jeśli natomiast chcemy zabezpieczyć konstrukcje przed rozwojem wszelkich drobnoustrojów i pleśń, musimy zastosować preparaty ochrony biologicznej, które dodatkowo zabezpieczają przed rozwojem nowych, jak i likwidują stare ogniska. Dodatkowo nasz dom możemy zabezpieczyć preparatami ogniochronnymi. Dzięki temu dom będzie chroniony przed działaniem ognia i utrudni rozprzestrzenianie się płomieni po konstrukcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość konstrukcji domków letniskowych jest wykonana wyłącznie z drewna i są bardzo mocno narażone na ogień, jak i czynniki zewnętrzne.

 Bez odpowiedniego podłoża impregnacja nie ma sensu

Powiedzieliśmy już o środkach, jakie powinniśmy zastosować, jednakże to nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednia impregnacja, ponieważ źle realizowana nie tylko nie poprawi właściwości, ale również jeszcze szybciej doprowadzi do uszkodzenia drewna. Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem, o którym należy pamiętać, jest fakt, że impregnaty wymagają dobrze oszlifowanej powierzchni. Musi być ona wolna od wszelkich zanieczyszczeń, nierówności, jak i tłustych plam, które uniemożliwiają dobre wniknięcie impregnatu. Dlatego tak istotne jest, żeby po wykonaniu konstrukcji dobrze ją wyszlifować, by uzyskać gładką powierzchnię, dzięki której impregnat będzie dobrze wnikał wewnątrz drewna.

Gdy pada nie maluj

Sam proces impregnacji jest również bardzo ważny, ponieważ w zależności od czynników zewnętrznych i temperatury, w jakiej pracujemy, możemy wpływać na to, jak dobrze impregnat kryje. Temperaturą jest przedział pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza, a sama wilgotność drewna powinna oscylować na poziomie 18%. Wyższa temperatura impregnacji zazwyczaj skutkuje faktem, iż bardzo szybko wyparowuje rozpuszczalnik i utrudnia impregnację. Warto również brać pod uwagę fakt, że impregnaty w zależności od rodzaju używa się innej metody nakładania. Impregnaty wodne nakłada się za pomocą urządzeń ciśnieniowych, a impregnaty rozpuszczalnikowe nakładamy za pomocą pędzla. Dzięki temu wynikają one w głąb drewna i jeszcze lepiej kryją.

Wszytko z głową

Impregnacja to proces szalenie istotny, ponieważ to od niej zależy, czy dany domek letniskowy posłuży nam dłużej, czy nie. Dlatego też należy się do niej odpowiednio przykładać i odpowiednio często ją powtarzać. Pozwala to dokładnie zaimpregnować każdy element, dzięki czemu nie będzie podatny na grzyby i szkodniki. Kolejnym aspekt to cena. Nie wybierajmy produktów najtańszych. Jest to bardzo duży błąd, który popełnia wiele osób. Uważają oni, że jeśli zastosują dużo taniego produktu, to konserwacja będzie lepsza niż w przypadku drogiego impregnatu. Fakt jest jednak taki, że to impregnaty z najlepszymi składnikami umożliwiają dobrą konserwację i długowieczność. Kierujmy się więc renomą, a nie ceną będziemy zadowoleni.

 

Wady i zalet domku letniskowego

 

Na samym końcu warto zastanowić się jakie korzyści zyskujemy dzięki posiadaniu własnego domku letniskowego. Pierwszym i najważniejszym argumentem, dla którego warto go wybudować, jest niczym nieskrępowany odpoczynek w otoczeniu, jakie sami sobie wybraliśmy. We własnym azylu to my wybieramy co chcemy robić, i jak długo będziemy tam przebywać. Taki domek pozwala bardzo miło spędzić czas z rodziną i odetchnąć od problemów. Dzięki temu, że jest to domek prywatny nie musimy obawiać się czasu pobytu ani kosztów z tym związanych. Zabieramy ze sobą zwierzęta, zapraszamy przyjaciół i nie musimy martwić się o konsekwencje z tym związane.

Prywatny domek weekendowy to nie tylko relaks, ale również inwestycja, która się opłaca. Po jego wybudowaniu i wyposażeniu kończy się 90% kosztów, które musimy ponieść. Zostają nam jedynie drobne opłaty związane z poborem prądu czy zaopatrzeniem w sezonie. Dzięki temu nie musimy wydawać kilkuset złotych za dobę spędzoną w wynajętym domku ani martwić się dodatkowymi kosztami zależnymi od pory roku, w której wybieramy się na urlop. Taki domek posłuży również jako miejsce spotkań i imprez rodzinnych oraz będzie świetnym miejscem dłuższych pobytów czy idealnym placem zabaw dla dzieci.

Nie możemy zapominać jak istotna jest indywidualność czy planowaniu i wykończeniu takiego domku. To my budując i protestując go decydujemy co chcemy osiągnąć i jakie funkcje będzie on spełniał. Możemy pójść w nowoczesność, postawić na minimalizm, a nawet nawiązywać do poprzednich epok. To od nas zależy jak będzie wyglądać miejsce w którym będziecie spędzać weekendy i czas z najbliższymi. Budowa takiego domku to również bardzo często wydarzenie bardzo symboliczne, gdy razem z dziećmi budujecie wspólny azyl. Zacieśnicie w ten sposób swoje więzi i spędzacie czas z bliskimi. Należy jednak pamiętać, że jest to dość duża inwestycja i musi być odpowiednio przemyślana. Nie można podjąć spontanicznej decyzji o budowie, bez zasobów finansowych i czasu, który jest niezbędny. Może to bowiem poskutkować problemami finansowymi i nieukończonym projektem. Jeśli decydujemy się na ekipę budowlaną czy zakup gotowego domku, powinniśmy podchodzić do tego bardzo rozważnie. Dokładnie przeanalizujmy rynek, sprawdźmy opinie o konkretnych wykonawcach, ponieważ pozwoli to uniknąć straty pieniędzy. Analiza opinii o danym wykonawcy jest również bardzo ważna, by uniknąć firm, które oszukują swoich klientów.

Podsumowując marzenie o własnym domku, w którym możemy spędzać wakacje i weekendy oraz zrelaksować się na łonie natury wcale nie są tak odległe. Wystarczy około 30 tys. , mała działka i odrobina chęci a marzenia mogą być wasze. Najważniejsze jest by to co robimy zaplanować z chłodną głową a unikniemy niechcianych kosztów i prób oszustwa. Jeśli będziemy przestrzegać tych kwestii możemy być pewni, że zbudujemy wspaniały dom, w którym zarówno my, jak i nasze dzieci spędzą cudowne chwile. Nie warto więc zwlekać tylko przystąpić do działania, jednak kwestie czy to jest słuszne, czy nie pozostawiam wam.