Duża popularność kompresorów nie może dziwić. Są to bowiem wszechstronne i stosunkowo proste w obsłudze urządzenia, które przydają się w wielu różnych sytuacjach. Czym cechują się najpopularniejsze sprzęty z tej kategorii? Jak należy się o nie troszczyć, by służyły nam długo i bezawaryjnie?

Kompresor tłokowy – charakterystyka

Spora rywalizacja w branży powoduje, że teraz można bezproblemowo kupić rozmaite kompresory. Idealne pod kątem zastosowania, gabarytów, parametrów technicznych. Kompresor tłokowy nie należy do najbardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku. Producenci takich urządzeń robią jednak wszystko, co w ich mocy, by te sprzęty były skuteczne w działaniu i proste w temacie obsługi. Wprowadzają bowiem rozmaite udogodnienia, które przyczyniają się do tego, że praca z takimi urządzeniami jest naprawdę owocna. Najczęściej kompresor tłokowy można spotkać w różnych zakładach przemysłowych. Tego typu urządzenia składają się m.in. z cylindra i poruszającego się w środku tłoka. Warto też wspomnieć o mechanizmie korbowym. Odpowiada on bowiem za wprawienie w ruch tłoka. To zaś powoduje, iż pojemność zassanego powietrza się zmniejsza, a zwiększa zaś jego ciśnienie. Trzeba zauważyć, że urządzenia z tej grupy działają spokojnie i bez pulsacji. Jeśli zaś chodzi o zasilanie, to w tym przypadku najczęściej jest wykorzystywany prąd sieciowy.

Kompresor tłokowy ma też swoje wady. Co warto wiedzieć w tym temacie? Takie urządzenia cechują się relatywnie szybkim nagrzewaniem. Inni narzekają zaś na stosunkowo długi czas chłodzenia. Nie brakuje jednak wielu miejsc, gdzie takie aspekty nie są zbytnio problematyczne dla właścicieli (np. rozmaitych zakładów przemysłowych). Ludzie doceniają efektywne, bezawaryjne działanie, a także atrakcyjne warunki w dziedzinie finansów.

Regularne czyszczenie to podstawa

Kupiłeś dobry kompresor tłokowy? Jak na razie jesteś bardzo zadowolony z tego, jak działa to urządzenie? Pamiętaj jednak, że w tej sprawie sporo zależy… także od Ciebie. Nie tylko chodzi o korzystanie z kompresorów tłokowych zgodnie z przeznaczeniem i zasadami wytyczonymi przez producentów. Istotne jest, by takie sprzęty były regularnie czyszczone. Najlepiej robić to przed oraz po każdym zastosowaniu. Dlaczego? Dzięki temu zapewnisz sobie bezawaryjne działanie na wiele długich lat. Zwróć uwagę szczególnie na tłok. Zabrudzenia w tym obszarze mogą przedostać się na inne elementy całego urządzenia (wraz z powietrzem, które jest zasysane). Co jeszcze powinno być wykonywane bardzo regularnie? Dobrze jest systematycznie sprawdzać poziom oleju. Nie możesz też bagatelizować kwestii związanej z okablowaniem elektrycznym. Sprawdź przed użyciem, czy wszystko w tej materii jest w jak najlepszym porządku. Specjaliści, którzy zawodowo zajmują się kompresorami tłokowymi, szukają też ewentualnych przecieków powietrza. Jeśli znajdą jakiekolwiek poluzowane elementy, to natychmiast je zaciskają. Nawet nie chodzi tutaj głównie o to, by kompresor tłokowy odpowiednio wywiązał się ze swojego zadania. Przede wszystkim sprawa dotyczy naszego bezpieczeństwa! Warto zatem wykonywać tego typu czynności spokojnie i z należytą starannością.

Kompresor do malowania
Kompresor do malowania

O czym jeszcze nie można zapominać?

Chcesz długo cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem swojego sprzętu? W związku z tym korzystaj z kompresora tłokowego w odpowiedni sposób. Zwracaj uwagę na filtry. W pewnych sytuacjach zwykłe filtry nie będą do końca optymalne, co rzecz jasna ma negatywny wpływ na wykonanie danego zadania i pracę całego sprzętu. W przypadku malowania natryskowego zdecyduj się np. na profesjonalne filtry osuszające. Nie zapominaj o systematycznym opróżnianiu zbiorników powietrza. W przypadku różnych firm – gdzie często korzysta się z tych sprzętów – takie czynności powinny być realizowane minimum jeden raz w ciągu dnia. Jak to zrobić? Na początku trzeba rozłączyć konkretne przewody zasilające. Następnie musisz otworzyć zawór, by dokonać właściwego opróżnienia powietrza, które w tym momencie jest w zbiorniku. To zadanie powinno być realizowane precyzyjnie, krok po kroku zgodnie z zaleceniami producenta. Tak, by nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo.

W jaki sposób wymieniać olej?

Dla wielu osób początkujących ten temat jest bardzo enigmatyczny. Okazuje się jednak, że wymiana oleju wcale nie jest taka skomplikowana. Na pewno nie wolno wykonywać tej czynności zbyt rzadko (warto zatem za każdym razem sprawdzać poziom oleju; przed rozpoczęciem pracy), bo może to skutkować zatarciem się całego układu. Co jeszcze jest kluczowe? Olej musi być dostosowany (pod względem parametrów określonych przez producenta) do danej sprężarki. Należy zatem to odpowiednio wcześnie zweryfikować. Co jest istotne? Zwracaj uwagę na temperaturę samozapłonu, temperaturę zapłonu, zawartość popiołu, zawartość siarki, czy wilgotność. Substancje o nieodpowiednich parametrach spowodują… więcej szkód niż pożytku! Masz na pewno wybrany odpowiedni produkt? Wlej zatem stosowną ilość oleju rekomendowaną przez producenta. Tak, by zagwarantować optymalne smarowanie całego układu.