Piękny żyrandol to z pewnością ciekawy element oświetlenia. Jest on funkcjonalny oraz niezwykle estetyczny. Układ trzech żyrandoli jest szczególnie poważanym elementem w jadalni. Lampy na 3 żarówki są montowane zaraz nad dużym stołem. Oświetlenie stołu pełni dwie ważne funkcje: punktową i ogólną. Żyrandol może być podświetleniem samego stołu albo oświetlać całe wnętrze jadalni. Czasem jest ono montowane w kuchni.

Jeśli chodzi o montaż jest to sprawa dość uciążliwa. Zwłaszcza dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Dlatego firma https://outlet.elmarco.pl/ podzieliła się z nami prostymi wskazówkami na temat montażu żyrandola o 3 żarówkach.

Montaż żyrandola na dwa kable

To jeden z najprostszych typów przyłącza. W celu przyłączenia kabla należy odnaleźć przewody zerowe. Gdy ona nam się go namierzyć do każdego z przewodów montujemy po jednej żarówce. Następnie trzymamy w ręku kabel fazowy, który łączymy ze wszystkimi kablami fazowymi od żarówek. Cała procedura fazowa odbywa się poprzez włącznik Takie podłączenie jest w pełni bezpieczne oraz szybkie. Jeden kabel fazowy w zupełności wystarczy, by wszystkie żarówki ładnie świeciły.

Montaż żyrandola na trzy kable

W tym przypadku możemy natrafić na dwa układy kabli, które mogą posiadać:

  • wariant I: przewód fazowy, neutralny oraz ochronny,
  • wariant II: 2 przewody fazowe i jedno uziemienie.

Kiedy chcemy, by wszystkie żarówki świeciły się jednocześnie postępujemy zgodnie z procedurą z akapitu drugiego. Przewody fazowe wpinamy do kabla fazowego, a przewody neutralne do kabla neutralnego. Wszystkie żarówki świecą, w tym samym czasie.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy chcemy gasić i zapalać żarówki oddzielnie. Wówczas wariant II jest opcją dedykowaną do oddzielnego oświetlenia w jednym układzie. Na początek przewód zerowy z żarówki podłączamy do fazy zerowej. Czynność tą powtarzamy na wszystkich żarówkach. Następnie włącznikowy przewód fazowy podłączamy do przewodu fazowego od jednej z żarówek. W kolejnym kroku podłączamy drugi przewód fazowy od włącznika do dwóch przewodów żarówkowych. W konsekwencji otrzymujemy dwa układy, które składają się z następujących części:

  • część I: włącznikowy przewodów fazowy i przewód 1 żarówki,
  • część II: włącznikowy przewód fazowy i przewód pod 2 żarówki.

Taki układ pozwala nam podzielić światło na strefy. Prezentacja ta wymaga nieco doprecyzowania oraz włącznika na dwie przegrody. Po zapaleniu jednego włącznika przełącza nam się jedna żarówka, po zapaleniu drugiego włączają nam się 2 lampy. W konsekwencji otrzymujemy całościowy układ oświetlenia. Jest on bardzo wygodny i pozwala nam na stopniowanie światła o jego natężenia. W ten sposób możemy m.in. przyciemnić oraz rozjaśnić dane wnętrze.

Montaż żyrandola na cztery kable

W tym układzie mamy do wyboru aż 4 rodzaje kabli, czyli dwa przewody fazowe oraz po jednym neutralnym i ochronnym. Proces montażu jest podobny do montaży 3 kabli z podwójną fazą. Tak jak w poprzednich krokach każdą żarówkę łączymy z kablem zerowym. Następnie jeden przewód fazowy ląduje na przewodzie od włącznika, a dwa kolejne kable od żyrandola są podłączane do drugiego przewodu fazowego.