Jeszcze niedawno betonowa podłoga świadczyła o tym, że mieszkanie nie zostało skończone, lub jest w trakcie remontu. Jednak w ostatnim czasie betonowa posadzka w domach stała się niezwykle modna, a my coraz chętniej stawiamy właśnie na takie rozwiązanie.

Przygotowanie podłogi

Jednym z pierwszych działań jakie powinniśmy podjąć jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi. To bardzo istotny element, a jeśli o nim zapomnimy podłoga może być nietrwała i podatna na uszkodzenia, a ponadto po prostu krzywa. Dlatego warto zadbać o podłoże, na które będziemy wylewać betonową posadzkę.

Powinno ono być zabezpieczone przed wilgocią i odizolowane od rodzimego gruntu. Najłatwiej jest to zrobić przy pomocy folii PE, która skutecznie zatrzyma wilgoć. Warto również użyć styropianu, który spełni funkcję izolacyjną i ułatwi nam utrzymanie odpowiedniego poziomu podłogi. Najpierw należy położyć folie PE, następnie styropian, a później ponownie folię. Dlaczego warstwa izolacja wykonana ze styropianu jest tak istotnym elementem? Przede wszystkim bardzo ułatwi nam równe wylanie posadzki. Styropian powinniśmy ułożyć przynajmniej w dwóch warstwach. Pierwszą z nich powinniśmy ułożyć bardzo precyzyjnie i wszędzie równo dociąć, a powstałe ubytki wypełnić pianką. Kolejna warstwa styropianu będzie znacznie prostsza do ułożenia. Ilość warstw styropianu oraz jego grubość będzie się znacząco różnić, zależnie od pomieszczenia gdzie chcemy zrobić betonową podłogę.

Po tak ułożonej izolacji można przejść do wylewania posadzki.

Przygotowanie mieszanki

Odpowiednio wykonana betonowa posadzka będzie robiła dobre wrażenie przez długie lata, a my nie będziemy musieli się nią więcej martwić.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe wykonanie mieszanki betonowej. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do niej specjalnych środków chemicznych. Pozwolą one na uelastycznienie mieszanki, dzięki czemu beton nie będzie zbyt szybko wysychał podczas wylewania go. Jeśli nie wykonamy mieszanki zgodnie z wytycznymi, prawdopodobnie beton będzie nam pękał. Dobrze jest zadbać o odpowiednie zbrojenie (rozproszone lub stalowe). Bardzo istotnym elementem, o którym nie powinniśmy zapomnieć są też nacięcia betonu, czyli dylatacje. Wykonuje się je, aby wymusić pęknięcia betonu w miejscach, które uznamy za odpowiednie, a nie w innych.

Wylewanie betonu

Najstarszym i jednocześnie najbardziej pracochłonnym sposobem na wylanie posadzki jest ręczne mieszanie betonu, a następnie wylewanie go kolejno w różne miejsca. Nie jest to najlepsza metoda i mało kto już z niej korzysta. Dużo łatwiej będzie w celu wymieszania betonu skorzystać z betoniarki, a najlepiej posłuży nam do tego MIXOKRET. Jest to urządzenie, które doskonale przygotuje mieszankę. Następnie przy pomocy węża podłączonego do MIXOKRETA, będziemy mogli wylać beton punktowo w postaci małych kopców, które później za pomocą niwelatora prosto rozprowadzimy po podłodze. To najszybszy i najłatwiejszy sposób wykonania takiej podłogi.

Poziomowanie posadzki betonowej
Poziomowanie posadzki betonowej

Wypoziomowanie betonu

Chociaż często wydaje nam się inaczej to wypoziomowanie betonu jest jedną z trudniejszych rzeczy w całym wykonywaniu posadzki. Jeśli nie rozłożymy mieszanki betonowej odpowiednio, wypoziomowanie jej będzie istnym koszmarem, a my namęczymy się przerzucając beton z jednego miejsca w drugie. Stąd równe rozłożenie kopców jest bardzo ważne. Jeśli nie mamy doświadczenia w posługiwaniu się poziomicą, to dobrze jest w celu odpowiedniego wypoziomowania podłogi użyć specjalnej mieszanki samopoziomującej.

Jak dbać o posadzkę betonową?

Bardzo ważne jest właściwe użytkowanie i dbanie o posadzkę betonową. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację, nasza podłoga może pękać i trwałe się uszkadzać. Niewłaściwe warunki prowadzą do osłabienia betonu. Najważniejsze jest zadbanie o podłogę w momencie jej schnięcia. Najkorzystniejsza temperatura, która dobrze wpłynie na posadzkę to 20 stopni Celsjusza, powinniśmy również zadbać o wilgotność powietrza zbliżoną do 80%.

Posadzka betonowa
Posadzka betonowa

Gdy wylewamy podłogę latem, powinniśmy zadbać o to, aby w pomieszczeniu była temperaturą zbliżona do 20 stopni Celsjusza. Zadbajmy również o zamknięcie okien i drzwi, aby utrudnić wydostanie się wody w postaci pary. Po skończonym wylaniu i wypoziomowaniu posadzki, dobrze jest przykryć ją folią przez co utrudnimy wydobywanie się wody z betonu. W upalne dni dobrze jest zraszać podłogę wodą

Wpłynie to dobrze na późniejszy stan podłogi, która dzięki tym działaniom nie będzie podatna na pęknięcia.

Jeśli wylewamy podłogę zimą, nie powinniśmy otwierać okien, aby temperaturą w mieszkaniu nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli w pomieszczeniu jest zimniej, dobrze jest przykryć podłogę folią bąbelkową lub styropianem, aby nie dopuścić do wychładzania się podłogi. Zbyt niska temperatura może źle wpłynąć na wiązanie się betonu.

Ile czasu schnie posadzka betonowa?

Posadzkę betonową można uznać za suchą po upływie około 28 dni, ponieważ tyle czasu zajmuje jej całkowite wyschnięcie. Po upływie tego czasu powinna być gotowa do użytkowania.

Jak zabezpieczyć posadzkę betonową?

Aby nasza posadzka służyła nam jak najdłużej należy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można użyć folii malarskiej, lub bąbelkowej które utrudniają parowanie wody. Dobrze jest także nie wietrzyć pomieszczeń przez 28 dni od momentu wylania posadzki. Najlepiej zasłonić okna aby nie narażać podłogi na wpływ promieni słonecznych.