Praca akumulatora we współczesnych autach jest bardzo obciążona. Wynika to z faktu, iż dzisiejsze samochody wyposażone są w wiele czujników i elementów elektrycznych. Duże obciążenie pracy akumulatora może doprowadzić do jego rozładowania. Zwłaszcza w okresie zimy, kiedy akumulator narażony jest na działanie niskich temperatur. Rozładowanie akumulatora oznacza konieczność jego naładowania. Służy do tego prostownik. Na rynku dostępnych jest wiele jego modeli. Warto zatem wiedzieć czym kierować się wybierając prostownik.

Czym jest prostownik i jakie są jego rodzaje?

Prostownik jest urządzeniem, którego zadaniem jest zamiana napięcia przemianowego w napięcie stałe. Powszechnie stosowany jest do ładowania akumulatorów samochodowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje prostowników. Najczęściej stosowany jest standardowy rodzaj prostownika. Jest to różniej rodzaj najtańszy. Działanie standardowego prostownika opiera się na transformatorze. Ze względu na to, że jest to urządzenie pozbawione elektroniki to jest dość łatwe w obsłudze. Standardowy prostownik cechuje niewielki rozmiar i mała waga. Jego wadą jest jednak to, iż nie wskazuje on momentu, w którym akumulator jest już naładowany. Nowocześniejszym rodzajem prostownika jest prostownik mikroprocesorowy. Jest to urządzenie automatyczne. Oznacza to, że automatycznie stabilizuje on napięcie ładowania. Dodatkowo samodzielnie wyłącza się w momencie naładowania się akumulatora. Na rynku dostępne są również prostowniku mikroprocesorowe z opcją rozruchu. Dzięki temu możliwe jest szybkie uruchomienie samochodu w przypadku rozładowania się akumulatora. Tego typu prostowniku dostępne są choćby w sklepie deltatechnika.pl.

Jaki prostownik wybrać?

Wybierając konkretny model prostownika uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na parametry akumulatora. Prostownik musi być bowiem dopasowany do konkretnego modelu akumulatora. Poza tym pod uwagę wziąć należy kilka innych parametrów. Pierwszym z nich jest prąd ładowania, który zawsze podawany jest w amperach (A). Na obudowie prostownika zawsze podana powinna być informacja o wartości prądu ładowania skutecznego. Wybrać powinno się prostownik o wartości prądu ładowania skutecznego, która wynosić będzie 1/10 pojemności posiadanego akumulatora. Drugim ważnym parametrem jest napięcie wyjściowe. Wartość ta podawana jest w woltach (V). Napięcie wyjściowe musi być takie samo jak napięcie w posiadanym akumulatorze. W przypadku samochodów osobowych najczęściej jest to 12 V.

Dodatkowe funkcje prostownika

Wiele dostępnych na rynku prostowników wyposażonych jest w różne funkcje dodatkowe. Wybierając konkretny model prostownika warto zwrócić na nie uwagę. Przykładem funkcji dodatkowej może być wbudowany ekran LCD, który wskazuje poziom naładowania akumulatora oraz napięcie i prąd naładowania. Jest to rozwiązanie stosowane w nowszych modelach. Te tradycyjne posiadają analogowy amperomierz bądź woltomierz. Przydatnym rozwiązaniem mogą być również diody, które wskazują poziom naładowania akumulatora. Dobrym prostownik wyposażony powinien być także w wentylator, który chodzić będzie urządzenie podczas ładowania. Dla bezpieczeństwa prostownik posiadać powinien także stabilizator prądu i napięcia ładowania. Wspomniano już wcześniej o prostownikach z rozruchem. Takie urządzenia wyposażone są w funkcję BOOST, która umożliwia szybkie doładowanie akumulatora w celu jego uruchomiania.

Decydując się na zakup prostownika nie powinno kierować się jego ceną. Najważniejsze są parametry prostownika i jego funkcje. Powinien być on dopasowany do modelu posiadanego akumulatora i do określonych potrzeb.