Według encyklopedycznej definicji olejem możemy nazwać lepką substancję, która nie miesza się z wodą, ale jest rozpuszczalna w rozpuszczalnikach organicznych. Rola olei w życiu człowieka jest często pomijana i niedoceniana, ale to właśnie tego typu roztwory są integralną częścią codziennego życia każdego z nas. Prawdę mówiąc ogromna część rzeczy, których używasz jest wykonana z olejów lub mają one swój wpływ na działanie końcowe. Poznajmy więc najpopularniejsze zastosowania tej substancji.

Oleje spożywcze

Oleje są podstawą wielu przepisów, które znasz i lubisz, a ponadto odgrywają ważną rolę w różnych technikach kuchennych: od gotowania przez smażenie aż do pieczenia. Ten produkt walnie wpływa na końcowy smak potrawy, a może także dodawać do niej rozmaite właściwości prozdrowotne. Za przykład może tutaj posłużyć oliwa z oliwek, która oprócz znakomitego smaku ma w sobie zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze i zapobiega nowotworom. Jeszcze częściej używanym w kuchni produktem jest olej rzepakowy. Ten ma swoje plusy i minusy jeśli chodzi o kwestie zdrowotnościowe, ale jest często używany ze względu na uniwersalność, korzystną cenę i wysoki punkt dymienia. Inne oleje kuchenne, które warto wymienić to: olej kokosowy, olej z awokado, arachidowy czy też olej z czarnuszki

Oleje pielęgnujące ciało

Oprócz wykorzystywania w kuchni, oleje mają także właściwości, dzięki którym są często używane w kosmetyce i pielęgnacji. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, iż oliwa z oliwek czy olej kokosowy równie dobrze nadają się do wykorzystania w kuchni, jak i także w łazience. Inne produkty, które są już konkretnie nakierunkowane na pielęgnacje skóry to między innymi: olejek z drzewa herbacianego, olej miętowy, arganowy czy też z pestek winogron. Oprócz właściwości nawilżających należy wspomnieć o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwbakteryjnym.

Olej napędowy i opałowy

Warto wiedzieć, że różnego typu oleje są wykorzystywane na dużą skale w szeroko pojętym przemyśle. Olej napędowy jest wykorzystywany do zasilania silników z samoczynnym zapłonem, popularnie zwanych mianem Diesla. Na popularnym ON opiera się więc duża część transportu dalekobieżnego. Jeżeli chodzi o olej opałowy, to on także jest produktem końcowym destylacji ropy naftowej, ale służy do innych celów. Tę substancję używamy do ogrzewania budynków mieszkalnych, a także obiektów gospodarczych. Warto także wspomnieć o oleju silnikowym, który zapewnia odpowiednie smarowanie i ochronę komponentów pojazdu.

Oleje do pochodni

Niewiele osób wie, ale olej jest także idealnym paliwem do lamp, świec i pochodni. Może być szczególnie przydatny w sytuacji gdy wypoczynek na świeżym powietrzu utrudniają nam owady. Substancja ta bowiem, podczas procesu spalania odstrasza komary, kleszcze czy meszki, dzięki czemu jest idealna dla każdego kto lubi wieczorne grille. Paliwo to oprócz właściwości odstraszających szkodniki, zapewnia oświetlenie i nie wydziela zapachów. Szczególnie ważne dla celów rekreacyjnych jest to, iż olej do pochodni nie kopci i nie dymi.