Koszt budowy około 200 metrowego domu w 2020 roku

Ile będzie nas kosztowała budowa około 200 metrowego domu w 2020 r.? Odpowiedź na takie pytanie nurtuje każdego inwestora, który zaplanował wybudowanie domu. Dokonując analizy własnych możliwości finansowych, wiele rodzin zastanawia się z pewnością, jak można obniżyć koszty wybudowania własnego domu, aby móc zmieścić się we wcześniej zaplanowanym budżecie. Całkowite wydatki, będą zależały w dużej mierze od kilku czynników, w tym między innymi od kształtu bryły, konstrukcji, rodzaju dachu, czy standardu wykończenia domu. To, jak dużo środków będzie nam potrzebne, zależy też od zastosowanych w konstrukcji rozwiązań. Im bardziej rozłożysta i skomplikowana płaszczyzna dachu, tym więcej musimy zapłacić za realizację projektu. Na koszt budowy domu wpływa też jego lokalizacja. Jeśli dom ma powstać w okolicach większego miasta, albo miejscowości wypoczynkowej, koszty mogą być dużo wyższe. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba będzie zapłacić za budowę ok 200 metrowego domu w 2020 roku.

Koszt budowy domu przez firmę budowlaną w 2020 roku

Koszty budowy domu jednorodzinnego, w porównaniu z rokiem 2019, wzrosły średnio o 8,5%. Zatem przeciętny Kowalski, zarabiający około 3550 zł (średnia pensja) na rękę, na swoje wymarzone cztery kąty, będzie musiał pracować ponad 3 lata dłużej.

Rok 2018 to zdecydowane podwyżki cen zakupu materiałów, jak i usług budowlanych. Niestety w 2019, można było zaobserwować następne podwyżki, średnio o 8%. Zbyt mała ilość pracowników, miała bezpośredni wpływ na wzrost zarobków w budownictwie, a co za tym idzie koszty usług budowlanych również się zwiększyły. Można się spodziewać, iż w bieżącym roku zapłacimy ok. 7-9 procent więcej za budowę domu, niż to miało miejsce w roku poprzednim. Szacunkowe koszty wybudowania domu jednorodzinnego, mającego powierzchnię ok. 200 m2 wynosił w 2019 r. 520 tysięcy złotych. Jeśli wziąć pod uwagę tendencje wzrostowe cen, za identyczny dom w roku bieżącym, trzeba zapłacić o ok. 40 tysięcy więcej.

Koszty wybudowania domu przez firmę budowlaną w 2020 r.

Wycena i początkowe założenia

Zanim wycenimy budowę całego domu, należy zastanowić się nad standardem przyszłego lokum. Dużo zależało będzie oczywiście od powierzchni, którą będziemy chcieli zabudować, rodzaju dachu, jak i ilości ozdobników obecnych na elewacji. Do kosztów należy także doliczyć wykonanie właściwego projektu (nawet do 3 tysięcy złotych). Całkowite koszty budowy szacowane są do tzw. stanu deweloperskiego, iż dom będzie a stanie surowym, zamkniętym, będzie mieć ocieplenie, tynki, kompletną instalację wewnętrzną, posadzki, a także wszystkie drzwi i okna.

W czasie dokonywania obliczeń, pamiętajmy również o podatku VAT, który musi być odprowadzany na poczet robót budowlanych. Wynosi on zwykle 23% dla biznesowych i 8% dla indywidualnych klientów.

Jakie mogą być koszty stanu surowego otwartego?

Pierwszym etapem zbudowania domu jednorodzinnego, będzie wykonanie fundamentów. Koszty ich stworzenia pod dom o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 60 000 złotych. W kosztach tych należy uwzględnić ok. 40 tysięcy za zakupione materiały i 20 tysięcy dla firmy budowlanej za wykonane prace.

Wylewanie fundamentów to tak zwany stan zero budowy domu. Kolejnym etapem będzie powstanie ścian nośnych z betonu komórkowego. Całkowita powierzchnia dla domu jednorodzinnego o wymienionej powierzchni to jakieś 300 metrów kwadratowych. Postawienie ścian nośnych to następne 30 tysięcy złotych.

Jeżeli mowa o ścianach działowych, ich powierzchnia będzie o połowę mniejsza, niż omawianych powyżej ścian nośnych. Za ich postawienie w omawianym przez nas domu, trzeba będzie zapłacić ok. 4 000 zł, a praca murarza to następne 3 000 zł.

Koszty wykonania stropu i zadaszenia domu

Kolejnym elementem budowy, będzie jego strop. Jeżeli naszym celem jest wybudowanie domu parterowego bez poddasza, najlepiej będzie wybrać strop drewniany. W przypadku domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, łączna cena to nawet 30 000 zł.

Następnie trzeba przemyśleć kwestię zadaszenia. Jeżeli wybierzemy prosty dach dwuspadowy, to jego powierzchnia będzie wynosiła ok. 300 metrów kwadratowych. Jeśli mowa o naszych założeniach, to można się spodziewać kosztów na poziomie 70 000 zł.

Podczas przygotowywania domu do tak zwanego stanu otwartego surowego, trzeba brać pod uwagę również kominy i wentylację. Wykonanie przez firmę budowlaną przykładowo 6 kominów służących do wentylacji to koszt ok. 1400 zł. Ponadto konieczna jest budowa komina dymowego (ok. 3000 zł).

Jakie mogą być koszty stanu surowego zamkniętego?

Następny etap to doprowadzenie naszego domu do tak zwanego surowego stanu zamkniętego. Konieczne zatem stanie się wstawienie wszystkich drzwi i okien. Cena okien i drzwi będzie zależała w dużej mierze od materiału, z którego je wykonano. Za okna drewniane wraz z montażem trzeba zapłacić ok. 16 000 zł., ale okna plastikowe mogą kosztować o połowę mniej. Wstawienie okien, oraz drzwi będzie zakończeniem surowego stanu zamkniętego.

Koszt budowy domu w 2020 roku
Koszt budowy domu w 2020 roku

Jakie będą koszty wybudowania 200 metrowego domu do stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski jest ostatnim etapem budowy domu jednorodzinnego, przed tak zwanym stanem pod klucz. Jest to jednakże ciągle stan surowy, który zawiera również wszystkie tynki, instalacje (np. instalacja elektryczna czy kanalizacja) i posadzki we wszystkich pomieszczeniach. Koszty budowy domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego, zależne będą także od wybranego regionu.

Podstawą podczas tego etapu budowy, będzie wykonanie elewacji i ocieplenia całego budynku. Celem ocieplenia używa się najczęściej wełny mineralnej i styropianu. W tym przypadku koszty zależeć będą od jakości użytych materiałów, jak również od ich grubości, czy dokładności wykonanego ich montażu.

Warto, abyśmy mieli na uwadze, że na początku 2017 roku, zostały wprowadzone zupełnie nowe normy dotyczące izolacji budynków. Zatem ceny wykonania elewacji znacznie wzrosły, gdyż konieczny stał się zakup grubszych materiałów. Koszty wykonania elewacji 200 metrowego domu w 2020 roku to ok 35 000 zł przy łącznej powierzchni ok. 162 metrów kwadratowych (zakładamy, iż praktycznie cała piwnica usytuowana jest poniżej poziomu gruntu, zaś poddasze i parter mają trochę mniejszą powierzchnię.