Okazuje się, że podłoga potrafi zupełnie odmienić wnętrze danego pomieszczenia. Co więcej, jej ułożenie zazwyczaj wymaga sporych nakładów pracy i pieniędzy. Sprawdźmy, jak w tej roli spisują się panele, które jeszcze do niedawna uznawano za „drewno dla ubogich”. Jednak, zwiększająca się oferta i jakość różnego rodzaju paneli podłogowych sprawiła, że stały się one naprawdę popularnym materiałem w naszych domach. Przed wyborem odpowiednich paneli do naszego mieszkania warto najpierw szczegółowo zapoznać się z informacjami na ich temat.

Rodzaje paneli podłogowych

Pośród różnych paneli można wyróżnić, między innymi takie, które z racji swoich właściwości bardziej nadają się do ułożenia w łazience, czy w kuchni oraz takie, które mogą tworzyć piękną ozdobę naszego salonu. Można wśród nich wskazać między innymi:

 • Panele winylowe – wodoodporne, znajdujące zastosowanie nawet w takich pomieszczeniach, jak łazienki;
 • Panele laminowane – niedrogie i bardzo łatwe w codziennej obsłudze panele;
 • Panele drewniane – znacznie efektowniejsze i wytrzymałe, różniące się budową od paneli laminowanych.

Różne parametry paneli podłogowych

Wśród jednych z najistotniejszych parametrów, opisujących możliwość zastosowania danych paneli wyróżnia się klasę użyteczności. Parametr ten informuje nas na o tym, jakie panele powinniśmy wybrać w zależności od rodzaju budynku i intensywności użytkowania podłogi, co ma największy wpływ na ostateczną cenę paneli.

Według skali stosowanej przez producentów panele dzieli się na 6 klas użyteczności:

 • 21;
 • 22;
 • 23;
 • 31;
 • 32;
 • 33.

Cyfra 2 na początku oznacza, że dane panele są przeznaczone do użytku w mieszkaniach, natomiast 3 to panele, które spełnią się dobrze w roli podłogi w budynkach użyteczności publicznej, a więc takie o podwyższonej wytrzymałości.

Natomiast 2 z cyfr w klasie użyteczności to informacja na temat stopnia intensywności wykorzystywania danej podłogi. Pomieszczenia o najwyższym natężeniu ruchu wymagają zastosowania paneli z cyfrą 3. Oczywiście panele o najwyższej wytrzymałości będą tymi najdroższymi, w związku z czym zazwyczaj to za panele klasy 33 zapłacimy najwięcej.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Kolejnym bardzo istotnym parametrem paneli jest ich klasa ścieralności. Tutaj możemy wskazać pięć różnych klas, oznaczanych symbolem AC. Przy czym panele o klasie AC1 to te, mające najniższy stopień, czyli najmniejszą odporność na ścieranie, natomiast w klasie AC5 kupimy te, które mają najlepszą klasę ścieralności. Takie panele są zazwyczaj najdroższe i raczej stosuje się je w miejscach użyteczności publicznej, jednakże można wykorzystywać je także na użytek prywatny. Zdarzają się także produkty o jeszcze wyższej klasie ścieralności, jednak w praktyce ponoć różnice są już na tyle niewielkie, że nie ma to większego znaczenia użytkowego.

Każde opakowanie paneli musi być opatrzone adnotacją zarówno na temat klasy użyteczności, jak też ścieralności.

Ponadto, istotne okazują się być także inne kwestie, takie jak:

 • nasiąkliwość;
 • klasa niepalności;
 • wyciszenie.

Tak naprawdę to, czy dany panel dobrze spełni swoją rolę zależy od tego, na ile dobrze dobierzemy go w odniesieniu do zastosowań. Oczywiście panele o najniższej klasie użyteczności i ścieralności są najgorszej jakości, więc najszybciej będą się niszczyć, ale równocześnie są one także najtańsze. Im lepszej jakości panel, tym będzie on droższy, ale będzie także dłużej, jak najlepiej spełniał swoją rolę.

 

Rodzaj i użytkowość paneli vs cena produktu

Do najtańszych paneli należą te, które mają zupełnie gładką powierzchnię, niestety w związku z tym nadają się tylko do rzadko użytkowanych pomieszczeń. Jakakolwiek struktura na panelach sprawia, że ich cena jest odpowiednio wyższa.

Jeśli chodzi o popularność – najbardziej lubiane są panele, które mają strukturę drewna, mają one niejednolitą powierzchnię z tłoczeniami, wyżłobieniami itp. Można także zakupić panele, posiadające strukturę synchroniczną, gdzie tłoczenia pokrywają się ze słojami. Natomiast panele, mające strukturę handscraped przypominają wyglądem surowe drewno.

 

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Jak obliczyć ilość paneli potrzebnych do wyłożenia podłogi?

Ustalenie ilości potrzebnych nam paneli, wbrew pozorom stanowi bardzo istotną informację. Warto spróbować to, jak najlepiej przeliczyć, ponieważ w innym wypadku może się okazać, że:

 • pozostanie nam dużo niewykorzystanych paneli, które mogą się okazać dla nas trudne w przechowywaniu;
 • zamówienie zbyt małej ilości paneli sprawi, że będziemy musieli je domawiać, co narazi nas na dodatkowe koszty związane z dostawą, a dodatkowo może się okazać, że takiego wzoru już zwyczajnie nie kupimy;
 • w obliczeniach – metraż pomieszczeń, których powierzchnię chcemy pokryć panelami powinniśmy podzielić przez metraż, jaki jest w stanie pokryć jedno opakowanie paneli, w ten sposób otrzymamy ilość potrzebnych nam opakowań.

Jeśli boimy się, że nasze własne obliczenia będą zbyt niedokładne możemy jeszcze skorzystać z kalkulatora paneli podłogowych – takie kalkulatory są dostępne na licznych stronach internetowych. Decydując się na ułożenie paneli w naszym domu powinniśmy pamiętać, że musimy także zamówić odpowiednie listwy, a to także wymaga wyliczeń, jaką długość i ile, jakich listew potrzebujemy.

 

Czy warto kupić panele do swojego mieszkania?

Panele podłogowe stanowią bardzo często wykorzystywany materiał na posadzkę. Najczęściej są one znacznie tańsze od podłogi, która jest wykonana z litego drewna. Użytkownicy doceniają to, że do złudzenia przypominają podłogę drewnianą. Dodatkowo panele są bardzo łatwe w montażu – łączy się je na wpust i wypust i klei albo zatrzaskuje. W związku z tym z powodzeniem może je ułożyć nawet ktoś, kto nie ma w tej dziedzinie żadnego doświadczenia. Mówi się o nich, jako o pływającej podłodze, ponieważ nawet nie trzeba ich łączyć z podłożem. Istotne znaczenie ma także wysoka trwałość materiału, szczególnie tych w najwyższej klasie użyteczności, gdyż nawet wykorzystywane w sklepach spokojnie wytrzymują znacznie natężony ruch, więc w naszym domu, czy mieszkaniu na pewno sprawdzą się rewelacyjnie.

 

W artykule: https://lolapoppstudio.com.pl/parkiet-drewniany-czy-panele-podlogowe-pomozemy-ci-zdecydowac/  przeczytasz o wadach  i zaletach paneli podłogowych i parkietu.