Wiele zestawień popularnych stylów skandynawski design. Z pewnością ten nordycki klimat przez ostanie lata cieszył się bardzo dużym uznaniem. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że charakteryzuje go wolna przestrzeń, lekkość, minimalizm, komfort użytkowania czy uporządkowanie. Jakie rodzaje mebli najczęściej znajdują się w takich wnętrzach?

Skąd się u nas wziął?

Styl skandynawski pochodzi oczywiście z północy Europy, a jego początku możemy doszukiwać się w cechach środowisk nordyckich. Poza górzystymi często zalesionymi krajobrazami, kraje te charakteryzuje krótkie oraz chłodne dni. Jedynie w czasie lata, możemy nacieszyć się odrobiną słońca.

Jest więc oczywiste, że ten styl opiera się głównie na prostych formach, jasnych barwach i naturalnych, organicznych materiałach. Za popularyzację tego stylu odpowiedzialne są nagrody Lunning Price, jakie w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, były przyznawane wielu projektantom. Co cechuje ten styl?

  • Minimalistyczne meble. Proste, estetyczne i funkcjonalne konstrukcje,
  • Kolorystyka. Stonowane i podstawowe barwy, w wielu wypadkach są to pastelowe kolory, odcienie bieli i szarości. Bardzo charakterystyczne jest również stosowanie drewna, jako wykończenie podłogi czy mebli. Ozdabiania pomieszczeń drewnianymi dodatkami, jest również bardzo popularne.
  • Integralność linearna. Jest to po prostu wykorzystywanie podstawowych kolorów, minimalistycznych mebli oraz prostych kształtów, które sprawiają, że wnętrza są niezwykle harmonijne.
  • Funkcjonalność. Stosuje się jedynie elementy wnętrza, które zapewniają mu czystość i harmonię.

Styl skandynawski cały czas na topie

Wiele osób uważa, że styl skandynawski jest ponadczasowy i trudno się z tym nie zgodzić. Jest modny teraz, jednak za kilka lat prawdopodobnie nic się nie zmieni. Dodatkową zaletą jest fakt, że możemy wprowadzać różne zmiany, poprzez wymianę akcesoriów czy dodatków.

Gdzie się nie rozejrzymy, to naprawdę możemy spotkać wiele inspiracji, odnoszących się do skandynawskiego designu. Producentów mebli, którzy tworzą je właśnie w tym stylu, również nie brakuje. Dlatego, jeśli zdecydujemy się właśnie na ten styl, nie będziemy większych problemów, żeby znaleźć meble, które nam pasują. To, co wyróżnia ten styl to głównie minimalizm i prostota.

Inspiracje

Praktycznie w każdym miejscu jesteśmy w stanie znaleźć bardzo cenne inspiracje. Wystarczy zasięgnąć do setek stron zajmujących się aranżację wnętrz. Styl skandynawski jest bardzo łatwy do uzyskania. Chwile po przejrzeniu zdjęć, które go prezentują, zorientujemy się, co jest w nim najważniejsze. Po takich działaniach bez większego problemu samodzielnie będziemy w stanie urządzić naszą kuchnię, sypialnię, łazienkę, a może nawet całe mieszkanie.

Łóżko w stylu skandynawskim

Łóżko ma swoje miejsce oczywiście w sypialni. W stylu skandynawskim najważniejsza jest jego prostota, jasny, często biały kolor oraz dość wysoka podstawa. W wielu wypadkach spotkamy się z nordyckimi łóżkami, które charakteryzują się masywnymi zagłówkami. Możemy na nich umieścić kilka dekoracji. Niezwykle popularne są cotton balls, czyli lampki, które chowają się w kuleczkach z bawełnianych nitek. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć niesamowity, bardzo przytulny klimat.

Łóżko skandynawskie
Łóżko skandynawskie

Oczywiście nie tylko małżeńskie łoża cechuje styl skandynawski. Przecież osoby, które samotnie mieszkają w kawalerkach, nie mają możliwości zapewnienia sobie tak wielkiego mebla. Ku ich szczęściu styl skandynawskie podsuwa wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich może być piętrowe łóżko, pod którym umiejscowimy domową pracownię czy miejsce na dzienny wypoczynek. Kiedy bardziej zagłębimy się w nordycki styl, zauważymy, że w wielu wypadkach łączony jest magiczny klimat z wielką funkcjonalnością.

Krzesła w stylu skandynawskim

W czasie doboru mebli do jadalni czy domowej pracowni nie możemy oczywiście zapomnieć o krzesłach. Najprostsze konstrukcyjnie modele charakteryzują się tym, że są tworzone z drewna w jego naturalnym kolorze. Możemy się także spotkać z produktami, które są wykończone białą okleiną. Cechuje ich prosty kształt, zatem idealnie wpasują się w tradycyjne wnętrza. Kiedy zamierzamy postawić na nieco bardziej modernistyczną aranżację, warto wybrać krzesła tapicerowane lub plastikowe. Te drugie w większości wypadków posiadają takie samo siedzisko, jak i oparcie. Dzięki temu krzesła skandynawskie wyglądają delikatnie i minimalistycznie. Z kolei rozwiązania tapicerowane możemy spotkać w podobnych formach, jak z plastiku lub takie, które delikatnie przypominają kształt jajka. W takich modelach zauważymy także duże podobieństwo do foteli.

Krzesła skandynawskie
Krzesła skandynawskie

Kiedy zamierzamy zakupić krzesła w stylu skandynawskim do domowej pracowni, warto zdecydować się na ich nowoczesny charakter. Nie możemy także zapomnieć o ich ergonomii i wygodzie, jeśli zamierzamy spędzać na nich wiele godzin w ciągu dnia.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim

Kiedy zamierzamy wykończyć naszą kuchnię w stylu skandynawskim, należy postawić na minimalizm. Świetnym pomysłem mogą być składane krzesła, które będziemy mogli bez problemu schować. Jeśli zdecydujemy się na wyspę kuchenną, warto postawić także na hokery. W tym wypadku należy wybrać naturalne drewna, a w niektórych wypadkach nawet czarne żeliwo. Dzięki temu uzyskamy ciekawą, barową, solidną formę.

Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim

Meble kuchenne utrzymane w nordyckim stylu często cechują się białymi frontami. W większości wypadków są one wykonane z laminowanej płyty drewnopochodnej lub naturalnego drewna. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie uzyskać optycznie powiększone i jasne pomieszczenie. Nie musimy również przejmować się problemami z utrzymaniem, białych frontów, w czystości. Producenci zabezpieczają je powłokami, które uodparniają szafki czy szuflady przed działaniem tłuszczu.

Z białym wnętrzami idealnie komponują się blaty wykonane z naturalnego drewna. W związku z tym, jeśli chcemy przełamać ten kolor w naszej kuchni, warto zdecydować się na takie wykończenia. W celu zapewnienia nowoczesnego wymiaru możemy postawić na laminowane fronty, które będą otwierane dotykowo lub bez uchwytów. Sprzęt AGD pod zabudowę również doda estetyki i funkcjonalności.

Styl skandynawski w mieszkaniu to świetna idea na aranżację naszego wnętrza. Dobór odpowiednich mebli nie jest zbyt trudny, a po przeczytaniu tego artykułu jest jeszcze prostszy!