Bardzo zależy Ci na tym, by kupić dobrej jakości przyłbice spawalnicze? W takim razie zapoznaj się z naszym poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, na jakie parametry, w trakcie wykonywania zakupów, należy szczególnie zwrócić swoją uwagę.

Model pasywny czy automatyczny?

Osoby zainteresowane przyłbicami spawalniczymi nie powinny bagatelizować tego aspektu. Bez wątpienia takie sprzęty powodują, że możemy wykonywać swoje prace bezpiecznie i komfortowo. W sklepach można zaś wybrać rozmaite modele. Przyłbice spawalnicze typu pasywnego nadają się przede wszystkim do spawania amatorskiego. Od czasu do czasu wykonujesz to zadanie? W takim położeniu możesz śmiało postawić na ten wariant. Cechuje się on relatywnie niskimi cenami. W tym przypadku występują też jednak pewne wady. Wszak po wygaszeniu łuku operatorzy narzekają, że oświetlenie nie jest odpowiednie do sprawnej pracy. Z kolei łuki jaśniejsze albo niestabilne sprawiają, że po prostu zaczynają nas boleć oczy.

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób wybiera modele automatyczne. Szczególnie są one preferowane przez zawodowców, którzy zajmują się spawaniem na co dzień. Maski automatyczne posiadają specjalny filtr. Występuje tutaj możliwość regulacji przyciemnienia w trakcie spawania. Należy podkreślić, że takie sprzęty zapewniają systematyczną ochronę przed rozmaitymi, negatywnymi skutkami spawania. Takie akcesoria wpływają pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo w czasie realizowania rozmaitych zadań. Dodatkowo praca idzie szybciej i dokładniej, gdyż nie ma konieczności ciągłego zdejmowania i zakładania masek, jak ma to zaś miejsce w przypadku sprzętu pasywnego…

Klasa optyczna

Odpowiednia klasa optyczna jest niezbędna. Warto zatem zwracać uwagę na ten aspekt w czasie podejmowania ostatecznych decyzji w sklepach. Wszak ten parametr ma za zadanie zapewniać optymalny widok. Dzięki temu praca może być wykonywana precyzyjnie, szybko i w komfortowych warunkach. Wyróżniamy ranking klas optycznych przyłbic spawalniczych, który składa się z czterech różnych kategorii. W tym gronie jest dokładność widoku, która stanowi ocenę zniekształcenia obrazu w trakcie patrzenia przez konkretną przyłbicę. Rozproszenie światła daje szansę zweryfikować, czy w szkle wkładu występują jakiekolwiek produkcyjne zanieczyszczenia. Warto wspomnieć też o różnicach w przepuszczalności światła. Czwartą – ostatnią – kategorią jest zaś zależność kąta na przepuszczalność światła. Ten parametr definiuje czystość widoku pod wieloma względami. Trzeba podkreślić, że wkłady filtra są oceniane w trzystopniowej skali; od 1 do 3. Najbardziej przyjazne naszym oczom są sprzęty 1/1/1/1. Wówczas widok jest jasny i pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń.

Pole widzenia

Przyłbice automatyczne
Przyłbice automatyczne

Tutaj zasada jest prosta. Im większe aktywne pole widzenia, tym bardziej stabilny, jednolity widok. Nie da się ukryć, że dzięki temu praca przebiega w bardziej komfortowych warunkach, a końcowe efekty nie pozostawiają tak naprawdę nic do życzenia. Obecnie mamy spore pole do manewru w obrębie tego tematu. Na co powinny zdecydować się osoby, które tylko od czasu do czasu realizują spawanie? Spokojnie można postawić na kasety z filtrem typu 50 mm x 100 mm. W przypadku profesjonalistów dobrym wyborem będą akcesoria mające zaś parametry mniej więcej 65 mm x 100 mm.

Poziom zaciemnienia

Poziom zaciemnienia może być nastawiony na zakupionej masce. Ten parametr zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o takich aspektach, jak metoda wykonywania spawania oraz zastosowany prąd spawania. Jak to wszystko poprawnie dobrać? Jeśli chodzi o średni zakres prądowy, to wtedy można nabyć np. sprzęty z relatywnie wąskim zakresem regulacji. W przypadku szerokiego zakresu prądowego lepiej będzie zdecydować się na modele cechujące się większą dowolnością w materii regulacji. O czym jeszcze nie można zapominać? Poziom zaciemnienia powinien być nastawiany w zależności od naszego wzroku. Nie masz problemów w tym względzie? W takim razie możesz zdecydować się na stosunkowo wysoki poziom zaciemnienia. Osoby posiadające kłopoty na tym polu decydują się zaś na relatywnie mniejszy stopień…

Liczba czujników

Eksperci podkreślają, że należy zdecydować się na modele posiadające co najmniej 2 czujniki. Coraz częściej można jednak spotkać się z fachowcami, którzy wybierają dwukrotność tej liczby. Na skutek tego praca jest wykonywana nie tylko bezpiecznie, lecz też komfortowo. Wszak mając więcej czujników można zabezpieczyć się np. pod kątem awarii, zanieczyszczenia elementów, które zostały zainstalowane itp. Takie rozwiązanie jest również bardzo często stosowane w przypadku osób często spawających poza pozycją podstawową.

Czas reakcji filtru

Kupując przyłbice spawalnicze trzeba również zwrócić uwagę na ten czynnik. Definiuje on zaś szybkość przełączenia się na ustawiony stopień zaciemnienia po rozpoczęciu pracy związanej ze spawaniem. Najlepiej decydować się na modele, które mają relatywnie niskie wartości tego parametru. Dzięki temu możemy bowiem w większym stopniu zatroszczyć się o nasz wzrok.