Jeżeli pragniemy uzyskać w naszym domu przez cały rok ciepło, niezależnie czy na zewnątrz w porze zimowej panują niskie temperatury to możemy wybrać odpowiednie ogrzewanie. Najczęściej stosowanymi systemami do ogrzewania są ogrzewania podłogowe elektryczne. Kiedyś jednak popularnymi tego typu rodzajami były systemy podłogowe wodne. Wiele osób zastawia się czy warto zastosować tego rodzaju rozwiązania, a także czy to się będzie opłacało? Z poniższego artykuły dowiemy się o zaletach, a także o kosztach takich systemów. Warto zapoznać się w całości z tym artykułem.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim popularny system ogrzewania podłogowego elektrycznego. Chociaż na rynku istnieje też rozwiązania ogrzewania wodne. Układ elektryczny jest to alternatywa systemów wodnych. Ogrzewanie elektryczne to system płaszczyznowego ogrzewania, który poprzez promieniowanie generuje ciepło i oddaje je do danego pomieszczenia. Działą to tak, że materiał, który ma opór elektryczny nagrzewa się podczas przepływu przez niego prądu specjalnymi przewodami. Główną ideo tego typu mechanizmu jest jednakowe przenoszenie się ciepła od płaszczyzny podłogi w kierunku góry. Gwarantuje to bardzo dobry komfort termiczny. Czy warto zainstalować system ogrzewania podłogowego w domu?

Jeżeli będziemy chcieli zainstalować u siebie system ogrzewania podłogowego elektrycznego, który będzie zawierał różne maty, folie grzewcze oraz okablowanie to z pewnością nie zawiedziemy się na tym rozwiązaniu. Najważniejsze elementy systemu składają się głównie z termostatu, modułów kontrolujących temperaturę, a także czujników temperatury służących również do regulowania ciepła. System po poprawniej konfiguracji jest od razu w stanie spełniać swoje zadanie. Ogólnie całość działającego układu pozwala na efektywne wykorzystanie wygenerowanego ciepła, ponieważ nie jest one tracone i ulega przekształceniu ponownie w energię cieplną. Układ takiego ogrzewania należy podłączyć do napięcia elektrycznego 230 V. Taki system można wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu. Sama instalacja ogrzewania podłogowego jest łatwa. Maty są rozwijane oraz mocowane. Potem układa się specjalne pokrycie podłogowe.

Ile wynosi cena za ogrzewanie podłogowe?

Koszty za ogrzewanie podłogowe nie są stałe, ponieważ w głównej mierze zależą od bieżących cen za energię elektryczną. Rocznie za około 200 m2 wydamy od 5800 do 6000 złotych. Za około 50-55 m2 będziemy musieli wydać od 2500 do 2800 złotych na rok.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może zostać użyte jako główne źródło ciepła w całym domu, a także może być wykorzystane jako element dodatkowy już istniejących modułów grzewczych. Tego rodzaju ogrzewanie jest nowoczesne, elastyczne, a także proste w instalacji. Nie montujemy tutaj elementów, które będą widoczne na zewnątrz takich jak rur, grzejników. System pracuje efektywnie i oddaje równomiernie ciepło z podłogi w kierunku góry. Taki efekt powoduje, że dane pomieszczenia jest w całości ogrzewane. Warto zapoznać się z ofertami systemów oraz instalacji elektrycznych podłogowych. Elektryk Szczecin to dobre rozwiązanie dla systemów grzewczych elektrycznych. Musimy pamiętać, że koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego nie należą to najtańszych, ponieważ cena za energię z roku na rok się zwiększa. Jednak większa liczba zalet tego systemu powoduje, że jest on coraz częściej stosowanym rozwiązaniem ogrzewania podłogowego.