Obecnie ogrzewanie na ekogroszek jest popularne z uwagi na dużą dostępność tego paliwa oraz ekologię. Wiele osób zastanawia się jednak, czy lepszym rozwiązaniem jest piec na ekogroszek, czy na pellet. Jakie są różnice między nimi?

 

Jaki ekogroszek wybrać?

 

 

Ekogroszek powinien posiadać odpowiednią kaloryczność, aby zapewniał wydajne ogrzewanie. Dobry produkt powinien charakteryzować się następującymi parametrami:

 • granulacja 5-25 mm,
 • zdolność spiekania Rogi – współczynnik RI równy 0
 • wartość opałowa > 20-30 MJ/kg,
 • zawartość siarki < 0,6-1%,
 • zawartość popiołu <10%,
 • wilgotność <10%.

Warto wiedzieć, że wysoki współczynnik RI powoduje, że paliwo nie spala się całkowicie, co z czasem może prowadzić do uszkodzenia pieca. Zakup produktu o odpowiednich parametrach zapewnia optymalną wydajność ogrzewania, co wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania.

Pellet czy ekogroszek – który rodzaj opału wybrać?

Wiele osób ma dylemat, jaki rodzaj ogrzewania wybrać- na pellet czy ekogroszek? Pellet jest odpadem, który powstaje podczas produkcji elementów drewnianych najczęściej na tartakach. Dlatego należy do ekologicznych paliw, które jest bezpieczne dla człowieka i środowiska.  Wynalezienie pieca na pellet rozwiązało problem składowania tego typu odpadów i pozwala w pełni wykorzystać ścięte drzewa. Pełny produkt powstaje podczas procesu technologicznego i ma postać granulatu o odpowiednim składzie i wymiarach. Przed wprowadzeniem na rynek, przechodzi odpowiednie badania. Średnica granulek najczęściej wynosi  6-8 mm. Bezpieczny produkt powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. 

Ekogroszek często kojarzy się z drobnym węglem, ale w praktyce jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż węgiel w bryłach. Należy do paliwa stałych i niskiej zawartości siarki. Dobry ekogroszek zapewnia wysoką wydajność ogrzewania przy małej ilości popiołu. Powstaje przez rozdrobnienie brył wysokokalorycznego węgla na kawałki o średnicy od 5 do 25 mm. Następnie granulki zostają przesiane w celu oddzielenie miału oraz za małych i zbyt dużych kawałków. Wysokiej jakości ekogroszek jest poddawany płukaniu w celu usunięcia pyłu węglowego i posiada optymalną wilgotność. To sprawia, że zachowuje kaloryczność i doskonale się spala. 

Zarówno pellet, jak i ekogroszek to coraz częściej wybierane paliwa grzewcze. Wiele osób ma obawy, że dostępność pierwszego typu paliwa może zostać w przyszłości ograniczona. Dlatego decyduje się na zakup pieca na ekogroszek. Taki piec, podobnie jak na pellet wyposażony jest w podajnik i sterownik, który utrzymuje odpowiednie parametry grzewcze. 

Ekogroszek czy pellet

Jak ustawić sterownik pieca na ekogroszek?

Prawidłowe ustawienia sterownika pieca na ekogroszek mają kolosalne znacznie dla prawidłowego spalania tego paliwa. W przeciwnym razie powstanie dużo niedopalonych odpadów w popiole lub piec może wygasnąć. Dlatego po ustawieniu, należy sprawdzać, czy ekogroszek wypala się w całości. Warto ustawić następujące parametry na sterowniku:

 • Czas przerwy – 40 do 60 sekund w trakcie pracy,
 • Czas przerwy (tryb podtrzymania) 10 do 20 minut,
 • Załączenie pompy – 40 do 42 C,
 • Czas podawania – 5 do 15 sekund

Następnie należy ustawić siłę nadmuchu:

 • obroty wentylatora (tryb podtrzymania) – 40%,
 • wyprzedzenie wentylatora (tryb podtrzymania) – 10 sekund,
 • opóźnienie wentylatora (tryb podtrzymania) – 10 sekund

Piece 5 klasy – czym się charakteryzują?

Obecnie w instalacjach grzewczych z uwagi na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla środowiska gazów, stosowane są piece 5 klasy. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które posiadają wysoką sprawność sięgającą do 92%. Piece na ekogroszek tej klasy, zapewniają maksymalne spalanie i jednocześnie minimalną emisję szkodliwych związków do środowiska. Są łatwe w obsłudze i cechują się wysoką trwałością. Odpowiednio ustawiony sterownik sprawia, że podajnik wystarczy zasypać raz na kilka dni – w zależności od ustawionej temperatury. Jest to możliwe, dzięki automatycznemu dostarczaniu paliwa do paleniska. Kotły grzewcze starej generacji emitowały nawet do 5 razy więcej pyłu niż kocioł klasy piątej oraz do 50 razy więcej tlenu węgla. Jest to związane z procesem spalania, który w nowoczesnych kotłach jest o wiele bardziej wydajniejszy. To sprawia, że w maksymalnym stopniu wykorzystuje kaloryczność opału, przez co do środowiska dostaje się mniej szkodliwych związków. 

Jak obliczyć moc pieca na ekogroszek?

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć moc pieca na ekogroszek, aby zapewnić optymalną wydajność ogrzewania budynku. W praktyce można to zrobić według następujących zasad:

 • domy bez izolacji sprzed 1982 roku – 120 do 200 W/m²
 • dom z lat 80 i 90  – 90 do 120 W?m²
 • dom z końca ubiegłego wieku, z dobrą izolacją termiczną i szczelnymi oknami – 60 do 90 W/m²
 • dom wybudowany według najnowszych norm – 50 W/m²

Ile kW piec na 200 m²?

Moc pieca powinna być dobrana odpowiednio do rodzaju materiału i termoizolacji. Warto pamiętać, że domy kilkadziesiąt lat temu były często budowane z pustaków żużlowych lub cegieł, które powodują wysokie straty ciepła. Natomiast obecne technologie stosowane w budownictwie zapewniają o wiele mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania. Kluczową rolę odgrywa termoizolacja, natomiast moc kotła powinna być prawidłowo dobrana. Zbyt duża moc pieca w stosunku do budynku, nie zostanie w pełni wykorzystana. Z kolei za mała, nie zapewnia optymalnego ciepła. Przyjmuje się, że moc pieca do ogrzania budynku o powierzchni 200 m²?, powinna wynosić ok.15 kW. Natomiast na ogrzanie domu o powierzchni 100 m z ocieplonymi ścianami, dachem i podłogą, wystarczy, ok. 1,5 tony na sezon grzewczy.