Każdy kto buduje dom, remontuje mieszkanie lub kupił je w stanie deweloperskim, na pewnym etapie stanie przed wyborem gładzi szpachlowej. Nakłada się ją jako przedostatnią warstwę na ściany i sufit. Zwykle na tynki, które nawet jeśli są położone bardzo dobrze, nie zapewnią idealnie gładkiej powierzchni. Aby po nałożeniu farby uzyskać efekt bez żadnych, nawet najmniejszych nierówności czy smug konieczna jest gładź.

  • Jakie są jej rodzaje?
  • Jak dobrać rodzaj gładzi do pomieszczenia?

Poniższe akapity wyjaśniają te kwestie.

Rodzaje gładzi.

Gładź to tak naprawdę potoczna nazwa na produkty budowlane, które służą gładzeniom ścian. Gładź na powierzchni można uzyskać właśnie dzięki masom szpachlowym, a ich podział wygląda następująco:

1. Gładzie gotowe (polimerowe)

2. Gładzie sypkie (prochowe)

  • gipsowe
  • cementowe
  • wapienne

Gładzie gotowe.

W sprzedaży występują jako gotowa masa szpachlowa w wiaderku. Technologia stojąca za gotową gładzią to spoiwo polimerowe (dlatego takie masy nazywa się często polimerowymi), które wysychając- wiąże i twardnieje. Aby zapobiec pękaniu, grubość warstwy gotowej gładzi należy utrzymać poniżej 3 mm. Powłoka wykonana przy pomocy takiej gotowej pasty, cechuje się dużą elastycznością.

Gładzie gipsowe.

Najpopularniejsze produkty. Składają się z gipsu naturalnego lub gipsu syntetycznego o bardzo małej granulacji, do którego dodane są substancje poprawiające przyczepność i tempo wysychania. Pozostawiają ścianę niezwykle gładką i o wysokim poziomie bieli. Po zastosowaniu gładzi gipsowej niezbędne jest szlifowanie.

Gładzie cementowe.

Łączą w sobie cement, mączki skalne oraz dodatki podobne tym w gładziach gipsowych. Po aplikacji, ściana nie jest gładka w takim stopniu jak po wykorzystaniu pasty gipsowej ale wytrzymałość powłoki i odporność na wilgoć czy różne warunki atmosferyczne jest imponująca. Gładzie cementowe można wykonywać również maszynowo.

Gładzie wapienne.

Są to gładzie gipsowe z domieszką wapna. Uchodzą za mieszanki idealne dla początkujących, ponieważ ich aplikacja jest stosunkowo prosta. Cechą wyróżniającą gładź wapienną jest dobra przepuszczalność powietrza, stąd jej szerokie zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach. Jej nakładanie również jest możliwe za pomocą maszyny.

Typ gładzi a pomieszczenie.

Ze względu na różną charakterystykę powłok, które tworzą różne rodzaje gładzi, nie każdy produkt sprawdzi się jednakowo w każdym pomieszczeniu.

Sypialnia.

Najczęstszym wyborem do pomieszczeń, gdzie ściany nie są narażone na wilgotność powyżej 70%, są gładzie gipsowe. Mają dobrą przyczepność na każdej powierzchni oraz są przystępne cenowo.

Kuchnia i łazienka.

Tutaj ze względu na częste i duże zawilgocenie powietrza poleca się mieszanki wapienne, które sprawdzą się świetnie pod większością wykończeń. Jednak jeśli planowane jest położenie na ścianę bardzo ciężkich kafli ceramicznych, warto zdecydować się na aplikację gładzi polimerowej, która lepiej zniesie duży ciężar.

Elewacja.

Na zewnątrz budynku warto wybrać gładź cementową, która stworzy dodatkową barierę chroniącą ściany przed zawilgoceniem i dobrze znosi wszelkie warunki atmosferyczne.